NOWOŚCI STIGA

Chcesz mieć doskonały trawnik w przyszłym roku?

 

Ogrodnictwo to hobby, które bez wahania można zaliczyć do grupy najbardziej pochłaniających i wciągających. Zapalony ogrodnik zawsze znajdzie w swoim ogrodzie coś do zrobienia, a nawet jeśli będzie inaczej, to przecież pozostaje jeszcze planowanie, przejrzenie katalogów, czy rozważania nad nowymi donicami lub nasadzeniami. Jednocześnie jednak pielęgnacja trawników nie znajduje się na liście tych najciekawszych działań. Dla wielu osób pielęgnacja trawników jest działaniem reakcyjnym, przez co rok w rok kończy się to powtarzaniem tych samych błędów. Tak jednak nie musi być, a poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których przestrzeganie uczyni w przyszłym roku opiekę nad trawnikami przyjemniejszą i owocniejszą.

Identyfikacja problemów

koszenie z pomocą kosiarki spalinowej stiga twinclip

 

Tak jak dywan w domu, tak zielony dywan w ogrodzie ulega nierównomiernemu zużyciu, co dość szybko objawiać się może powstawaniem wydeptanych miejsc czy ścieżek. Innym problemem są obszary trawnika z pochyłościami czy nierównościami, które mogą powodować skalpowanie trawnika w trakcie jego koszenia. Dlaczego więc tej jesieni nie poświęcić tym miejscom wzmożonej uwagi?

 

Wypoziomowanie niewielkich nierówności trawnika może być łatwiejsze niż przypuszczasz. Możesz po prostu delikatnie podnieść darń i podsypać ziemią. Jeszcze lepiej - możesz wykorzystać do tego celu pozostałości po aeracji wgłębnej trawnika - po prostu doskonały recycling!

 

Przy dosiewaniu trawy w wydeptanych miejscach, zaleca się użycie nasion takiego gatunku trawy, o którym wiemy, że będzie prawidłowo kiełkować i wzrastać na naszym trawniku. Nie ma chyba nic gorszego niż próby dosiewania zakończone niepowodzeniem.

 

Jesień może być najlepszym czasem na siew (czy rozkładanie) trawy, gdyż temperatury zwykle są jeszcze wystarczająco wysokie na potrzeby kiełkowania, a większa wilgotność gleby pozwala na lepszą stabilizację kiełkujących nasion lub rozłożonej trawy z rolki. Pamiętaj jednak, że jesień to również czas opadania liści z drzew - usuwaj je z wysianej trawy, gdy tylko możesz.

 

Planowanie dla większej efektywności koszenia

koszenie z pomocą kosiarki spalinowej stiga twinclip

 

Dlaczego niechętnie myślimy o przeprojektowaniu trawnika tak, aby ułatwić jego koszenie, a zamiast tego walczymy z trudnymi do skoszenia narożnikami i zawracamy kosiarkę ciągle w tych samych miejscach? 

 

Nie musisz żyć z tymi ograniczeniami wynikającymi z ciasnych zwrotów kosiarką - możesz zmienić kształt Twojego trawnika!

 

Przy kolejnym koszeniu, w miejscach gdzie zwykle bezskutecznie próbujesz wykosić narożniki Twojego trawnika, spróbuj znaleźć taką drogę koszenia wokół tego narożnika, która pozwoli na płynne i ciągłe prowadzenie kosiarki. Gdy już znajdziesz optymalny kształt - zmień krawędzie Twojego trawnika. Nie istnieją przecież żadne zasady, które mówiłyby że trawnik musi mieć idealnie proste krawędzie i narożniki pod kątem prostym!

 

 

Załóż dziennik trawnika

zwykły zeszyt jako dziennik trawnika

 

To w sumie bardzo prosty pomysł, a taki efektywny! Twój trawnik bardzo łatwo może stać się najbardziej zapomnianą częścią ogrodu. Wszystko inne - kiełkowanie, kwitnienie, czy opadanie liści, przypomina o porze roku i koniecznych do wykonania czynnościach pielęgnacyjnych. A Twój trawnik po prostu jest i przez większą część roku wygląda z grubsza tak samo. Dlatego to właśnie ty musisz pamiętać o konieczności wykonania takich ważnych czynności jak np. napowietrzanie.

 

Z tego powodu zalecamy prowadzenie dziennika Twojego trawnika. Nie tylko w celu planowania przyszłych zabiegów jak np. okresowe nawożenie, ale rónwnież do notowania tego co wyszło dobrze, a co poszło nie do końca tak jak było to planowane. Dzięki dziennikowi w przyszłym roku zrobisz to lepiej. Jeśli zatem w przyszłym roku chcesz przejąć pełną kontrolę nad Twoim trawnikiem i być zawsze o krok do przodu - załóż Twój dziennik już dziś!


wróć