NOWOŚCI STIGA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odśnieżarki?

Odśnieżanie to obowiązek nie tylko ze względu na komfort poruszania się, ale przede wszystkim ze względu na zdecydowaną poprawę bezpieczeństwa. Co więcej, jeśli posiadasz własną nieruchomość, często ciązy na Tobie obowiązek odśnieżania chodnika położonego bezpośrednio przy jej granicy. Dawniej praca ta wiązała się z długimi godzinami ciężkiej pracy, dziś jednak odśnieżarki powalają to zrobić szybciej i w zdecydowanie mniej męczący sposób. Podobnie jak w przypadku innych maszyn ogrodniczych, tak przy wyborze odśnieżarki warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych wskazówek, by móc wybrać model dostosowany do Twoich potrzeb.

Czym właściwie jest odśnieżarka?

Odśnieżarka to maszyna przeznaczona do usuwania śniegu z obszarów gdzie jego występowanie jest niepożądane (np. chodniki, ścieżki, ulice), poprzez jego wyrzucenie w miejsce, którego użytkowanie nie jest niezbędne. W sprzedaży dostępny jest szeroki wachlarz odśnieżarek o różnych wymiarach i typach wirnika. Ważnym jest aby dobrać odpowiednią maszynę do powierzchni i nawierzchni obszaru, który podlegać będzie odśnieżaniu. Zdecydowana większość autonomicznych odśnieżarek napędzana jest silnikami spalinowymi, ale dostępne są również mniejsze maszyny z silnikiem elektrycznym. Warto również wiedzieć, że posiadając traktor ogrodowy Stiga, często skorzystać można z dołączanej do niego odśnieżarki dostępnej jako akcesoria. Koncept tego typu maszyny powstał w 1870 roku, gdy Robert Chris Harris opatentował swoją maszynę do odśnieżania torów kolejowych - "Railway Screw Snow Excavator". Mimo to, za pierwszego wynalazcę maszyny du usuwania śniegu uznawany jest Arthur Sicard, który wcielił w życie zasadę pracy odśnieżarki dopiero w 1925 roku. 

Czym różnią się odśnieżarki jednostopniowe od dwustopniowych?

Odśnieżarki jednostopniowe

jednostopniowa odśnieżarka akmulatorowa stiga st 4851 ae

Z reguły są to odśnieżarki elektryczne oraz podstawowe modele odśnieżarek spalinowych. W przypadku tej grupy maszyn ich wirnik odpowiedzialny jest zarówno za zbieranie śniegu, jak i jego wyrzucanie przez komin. Z tego względu wirnik odśnieżarki jednostopniowej musi obracać się z dużą prędkością, aby mógł sprawnie wykonać obie te czynności jednocześnie. 

Odśnieżarki jednostopniowe zalecane są do usuwania lekkich i średnich opadów śniegu, o grubości pokrywy śnieżnej do ok. 8 cm, jeśli śnieg ten nie został ubity lub zamrożony.

Często odśnieżarki jednostopniowe posiadają wirnik zakończony gumowymi listwami, który przygotowany jest do kontaktu z nawierzchnią, dzięki czemu maszyna pozostawia za sobą jedynie cieniutką warstwę śniegu. Tego typu odśnieżarki sprawdzą się na równych nawierzchniach asfaltowych, czy też dobrze utrzymanych nawierzchniach z kostki lub płyt chodnikowych. Musisz pamiętać, że korzystanie z tego typu odśnieżarki na nierównych nawierzchniach (np. wystające, czy brakujące kostki) wiąże się z tym, że jej wirnik narażony będzie na uderzenia o takie wystające krawędzie, co prowadzić będzie do jego przyspieszonego zużycia. Listwy wirnika z reguły można wymieniać, więc jeśli znajdziesz tego typu odśnieżarkę i zdecydujesz się na nią, sprawdź czy dostępne są również do niej części zamienne.

Warto również pamiętać, że zdecydowana większość odśnieżarek jednostopniowych nie posiada napędu, co oznacza że musisz pchać maszynę bez wsparcia z jej strony. Jedyną pomocą ze strony odśnieżarki jest tu ruch wirnika i związane z tym wciąganie śniegu przez wirnik, co w niewielkim stopniu ułatwia przesuwanie maszyny do przodu.

Odśnieżarki dwustopniowe

dwustopniowa odśnieżarka spalinowa stiga st 6276 pb

Najczęściej są to już większe odśnieżarki spalinowe. Posiadają znacznie wolniej obracający się wirnik odpowiedzialn za zbieranie śniegu (jest to pierwszym stopień) i przesuwanie go do drugiego stopnia, którym jest bardzo szybko obracająca się turbina odpowiedzialna za wyrzucenie śniegu przez komin.

Wszystkie odśnieżarki dwustopniowe posiadają stalowy, zębaty wirnik, pozwalający usuwać pokrywę śnieżną, której grubość sięga nawet 53 cm (wysokość usuwanego śniegu zależna jest od modelu, i prezentowana w danych technicznych maszyny).

Po obu stronach obudowy wirnika znajdują się płozy pozwalające regulować wysokość (w stosunku do podłoża) na której pracuje wirnik, przy czym inaczej niż w przypadku odśnieżarek jednostopniowych, dwustopniowe nie są przeznaczone do kontakut z podłożem i pozostawiają po sobie warstwę około 1-2 cm śniegu. Wysokość odśnieżania należy dobrać ze względu na nawierzchnię na której pracuje odśnieżarka - im ta nawierzchnia równiejsza, tym niżej można ustawić wirnik. W przypadku gorzej utrzymanych nawierzchni wysokość odśnieżania należy dobrać tak, aby stalowy wirnik nie uderzał w luźne kostki brukowe, czy krawędzi innych szczelin w nawierzczni.

Niemal wszystkie odśnieżarki dwustopniowe posiadają własny napęd, co znakomicie ułatwia pracę, a dodatkowo warto zwrócić również uwagę na na ilość biegów do przodu i do tyłu które oferuje dana maszyna. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ilość godzin słonecznych zimą jest dość niewielka, dlatego najczęściej za odśnieżanie zabrać trzeba się rano (np. po nocnych opadach) gdy jeszcze jest ciemno, lub w godzinach popłudniowych gdy już zapada zmrok. Do tego, jeśli odśnieżamy w trakcie opadów, widoczność bywa mocno ograniczona, szczególnie w miejscach które są słabo oświetlone. W wielu odśnieżarkach Stiga znajdziesz światła LED, które znakomicie ułatwią operowanie maszyną.

Nie bez znaczenia jest też kwestia zastosowanego rozrusznika. W przypadku urządzeń elektrycznych proces jest prosty - naciskamy przycisk i maszyna działa, ale w przypadku odśnieżarek spalinowych konieczne jest uruchomienie silnika spalinowego. Wszystkie obecnie dostępne modele odśnieżarek spalinowych Stiga posiadają rozruszniki elektryczne (wykorzystujące zasilanie z sieci 230V), dlatego ich uruchomienie nie nastręcza żadnego problemu, nawet przy niskich temperaturach. W przypadku innych odśnieżarek wyposażonych w ręczny rozrusznik, uruchomienie silnika przy silnym mrozie może stanowić wyzwanie.

W niektórych modelach znaleźć można podgrzewane rączki, które zapewniają dodatkowy komfort przy dużym mrozie. Dzięki nim Twoje dłonie pozostaną ciepłe gdy okaże się, że rękawiczki nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed chłodem.

Niemal wszystkie odśnieżarki wyposażone są w koła. Im są one większe, tym łatwiejsze staje się manewrowanie maszyną, a jednocześnie są bardziej wytrzymałe. Mniejsze koła ułatwiają z kolei przechowywanie maszyny, gdy nie jest ona wykorzystywana. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w ofercie Stiga znajduje się również odśnieżarka gąsienicowa - tego typu maszyna jest doskonałym rozwiązaniem w trudnym terenie - np. na piaszczystym czy kamienistym podłożu.


wróć