NOWOŚCI STIGA

Stiga seria 500 - nowe urządzenia akumulatorowe (cz. 1)

Co roku nadchodzacą wiosnę witają premiery w ofercie urządzeń Stiga. Nie inaczej jest i tym razem - nowych produktów jest naprawdę sporo. Nasz przegląd nowości na 2019 rok zaczynamy od urządzeń akumulatorowych.

Do oferty Stiga dołącza zupełnie nowa seria akumulatorowych urządzeń ogrodowych - seria 500. Urządzenia tej serii zasilane są z wykorzystaniem zupełnie nowych akumulatorów o napięciu 48V. Akumulatory te są zupełnie inne niż stosowane w znanej już wcześniej serii PowerPack 48V i nie mogą być stosowane zamiennie ze starszą linią. Akumulatory dla serii 500 dostępne są aktualnie w trzech wersjach pojemnościowych: 2, 4 i 5 Ah. Zamknięte są w ciemnej obudowie z uchwytem ułatwiającym ich przenoszenie i instalację w urządzeniu (kształt i kolor odbudowy wyraźnie różnią się od starszych akumulatorów). Obok uchwytu dostępny jest wskaźnik LED aktywowany naciśnięciem przycisku, wskazuący aktualny stan naładowania akumulatora.

Do ładowania akumulatorów przygotowane zostały dwie dedykowane ładowarki: standardowa SCG 515 AE oraz szybka SFC 530 AE. Pierwsza z nich ładuje akumulatory prądem o natężeniu 1,5A, a ładowarka szybka wykoryzstuje do tego celu dwukrotnie większy prąd, tj. 3A. 

Akumulatory i ładowarki w przypadku mniejszych urządzeń stanowią wyposażenie opcjonalne (nie są częścią pakietu dostarczanego wraz z urządzeniem). Są natomiast wyposażeniem standarowym w przypadku kosiarek (przedstawimy je w drugiej części). Jeśli zatem planujemy budowę lub wymianę naszego parku maszynowego, w większości wypadków wystarczy zakupić kosiarkę i np. podkaszarkę, aby w obu urządzeniach móc korzystać z tych samych akumulatorów i tej samej ładowarki.

Cechą wspólną wszystkich urządzeń serii 500, oprócz wykorzystania tego samego źródła zasilania, jest zastosowanie w nich ekranu OLED o przekątnej 1,54 cala. Jego zadaniem jest prezentacja aktualnego stanu naładowania akumulatora oraz działania funcji urządzenia. 

Dmuchawa SAB 500 AE

Dmuchawa akmulatorowa Stiga SAB 500 AE

Pierwszym z urządzeń nowej serii, które chcielibyśmy przedstawić jest dmuchawa do liści. SAB 500 AE posiada regulację prędkości obrotowej, a bezszczotkowy silnik o mocy 650 W zastosowany w tej dmuchawie to większa niezawodność i dłuższy cykl życia urządzenia. Producent zaleca stosowanie w tym urzązeniu akumulatora o pojemności Ah, co pozwala na ciągłą pracę przez około 20 minut.
Przechowywanie urządzenia gdy nie jest ono użytkowane ułatwia zdejmowana końcówka dyszy - operację tą wykonuje się za pomocą jednego przycisku.

Sekator SHT 500 AE

Sekator akumulatorowy Stiga SHT 500 AE

Przycinanie żywopłotu ułatwi sekator z ostrzem o długości 58 cm. Ważące 3,5 kg urządzenie posiada miękki, regulowany uchwyt (możliwy jest jego obrót w zakresie 180° - do wyboru dostępne jest 5 różnych położeń uchwytu). W tym wypadku zastosowano szczotkowy silnik o mocy 420W. Przy zastosowaniu zalecanego akumulatora o pojemności 2 Ah możliwe jest korzystanie z urządzenia przez czas sięgający 50 minut. 
Kiedy urządzenie nie jest używane, łatwo można je powiesić na ścianie - na końcówce ostrza przygotowano wieszak.

Kosa Stiga SBC 500 AE i podcinarka Stiga SGT 500 AE.

Kolejne dwa urządzenia pozwalają zadbać o trawnik.

Kosa akumulatorowa SBC 500 AE

Kosa SBC 500 AE napędzana jest bezszczotkowym silnikiem o mocy 500W, a zalecany akumulator o pojemności 4 Ah pozwala na pracę przez 30 minut. Wraz z kosą dostarczana jest głowica Tap&Go oraz metalowa tarcza tnąca. Głowica żyłkowa pozwala kosić pas trawy o szerokości 38 cm, a czterozębna tarcza będzie pomocna w wykaszaniu trudniejszych zarośli.

Podcinarka Stiga SGT 500 AE

Uzupełnieniem jest podcinarka SGT 500 AE, dzięki której z łatwością wykosimy trawę w zakamrkach. Automatyczna głowica podkaszarki pozwala kosić pas o szerokości 30 cm. Przy zastosowaniu zalecanego akumulatora o pojemności 2Ah urządzenie może pracować w sposób ciągły przez 20 minut. 

W drugiej części przedstawimy kosiarki stanowiące uzupełnienie nowej linii urządzeń akumulatorowych Stiga seria 500. 


wróć