NOWOŚCI STIGA

11 pomysłów na wykorzystanie w domu i ogrodzie świątecznego drzewka

Jeśli jeszcze nie wyrzuciłeś choinki, mamy dla Ciebie kilka użytecznych pomysłów na to, w jaki sposób spożytkować ją w Twoim domu i ogrodzie, zamiast jej utylizacji.

Co roku w Polsce sprzedaje się około sześciu milionów żywych choinek. Najpopularniejsze drzewka to świerk pospolity i jodła kaukaska, ale spotyka się również sosnę. Niestety większość tych drzewek kończy swój żywot na składowiskach odpadów, gdyż jest po prostu wyrzucana. Dzieje się to ze szkodą dla środowiska, ale jak to także prawdziwe marnotrawstwo - choinki te można przecież ponownie wykorzystać na wiele sposobów.

Zanim jednak zabierzesz się do pracy, pamiętaj, że jeśli chcesz pociąć pień choinki, a ona wciąż jest pełna soków, poczekaj aż choinka całkowicie uschnie. W przeciwnym razie możesz się naprawdę solidnie ubrudzić żywicznymi sokami, a nawet uszkodzić pilarkę!

No dobrze, ale do czego w zasadzie możesz wykorzystać niepotrzebne już świąteczne drzewko? Oto nasze 11 pomysłów!

obrzeże wykonane z pieńków

1. Jeśli posiadasz kominek, piecyk, czy kozę, wykorzystaj pień i gałęzie jako rozpałkę, czy nawet jako drewno opałowe.

2. Wykorzystaj igły jako ściółkę w Twoim ogrodzie - są one doskonałym materiałem ściółkowym.

3. Ptaki pokochają Twoje stare drzewko - bezpiecznie umocowana choinka stanie się doskonałym schronieniem. Jeśli nie chcesz mieć suchego drzewka w Twoim ogrodzie, możesz wykorzystać jego pień na przykład jako podstawę dla karmnika.

4. Odetnij gałęzie i wykorzystaj je do izolacji roślin całorocznych. Zapewni to im ciepłe okrycie podczas zimowych miesięcy.

5. Potnij pień w krążki o grubości około 5cm i wykorzystaj je np. jako dekoracyjne obrzeże ścieżek.

6. Potnij pień i wykorzystaj go np. jako podstawki pod doniczki.

skrzat wykonany z pnia
fot. Max Williams Design
 

7. Potnij pień w cienkie krążki i zrób z nich podkładki pod szklanki. Wysusz je i oszlifuj, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia mebli. Uzyskasz w ten sposób niepowtarzalne i przyciągające oko elementy wystroju, które na pewno staną się tematem rozmów z Twoimi gośćmi.

8. Kolejnym sposobem na twórcze wykorzystanie drewna jest uzycie kawałków pnia jako podstawek pod świeczki.

9. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zbudować karmnik dla ptaków.

10. Pocięte i pomysłowo umocowane np. na ścianie kawałki drewna mogą stać się interesującym, rustykalnym elementem ozdobnym.

11. I na koniec jeszcze jeden nietypowy sposób. A może pociąć pień na kawałki odpowiedniej długości, "zaostrzyć" ich czubek, namalować na pniu twarz i uzyskać w ten sposób drewniane skrzaty? Większe z nich ustawisz w swoim ogrodzie, a te mniejsze mogą stać się naturalną zabawką dla Twoich dzieci (zobacz przykładowe skrzaty).

W jakikolwiek sposób wykorzystasz Twoją choinkę, zawsze będzie to lepsze niż zwykłe jej wyrzucenie do śmieci. Na pewno znajdziesz jeszcze inne, kreatywne sposoby wykorzystania świątecznego drzewka. 


wróć