WERTYKULATORY

Wertykulatory Stiga

Czym jest wertykulacja i jaki jest jej cel?

Wertykulator w trakcie pracy
Wertykulator w trakcie pracy

Kiedy wiosna za oknem staje się faktem, warto pamiętać o jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, jakim jest wertykulacja. Celem tego zabiegu jest usunięcie z trawnika pozostałości darni, a przez to umożliwienie prawidłowego nawilżenia i dotlenienia gleby, co w prostej linii prowadzi do pobudzenia trawy do wzrostu. Trzeba pamiętać, że pozostawienie tzw. filcu, czyli obumarłych resztek trawy często sprzyja rozwijaniu się w nim grzybów i baterii chorobotwórczych, a to z kolei może prowadzić do trwałego uszkodzenia nawet głębszych warstw murawy.

Kiedy dokonywać wertykulacji?

Jak to zwykle bywa w kwestiach związanych z warunkami pogodowymi, nie ma sztywnych ram czasowych kiedy należy przeprowadzić ten zabieg. Nie mniej jednak dwie pory kiedy warto pamiętać o wertykulacji to:

  • w okresie wiosennym - z reguły w kwietniu, tuż po pierwszym koszeniu trawnika. Wykonanie tych prac przed pierwszym koszeniem może skutkować uszkodzeniem młodych pędów i stać się przyczyną zahamowania wzrostu.
  • w okresie jesiennym - w okolicach połowy września. Dzięki temu usuniesz z trawnika mech i zabezpieczysz trawnik przed nadchodzącą zimą.

Ważną kwestią jest wykonywanie zabiegu wertykulacji na lekko wilgotnym i bujnym trawniku, gdyż w przeciwym wypadku można doprowadzić do jego uszkodzenia.

Wertykulatory Stiga

Wertykulator od spodu
Widok od spodu na noże wertykulatora

W naszej ofercie znaleźć można kilka wertykulatorów różniących się między innymi zastosowanym silnikiem (elektrycznym lub spalinowym), jak też wydajnością.

Wertykulatory elektryczne doskonale sprawdzą się w większości przydomowych ogrodów, na trawnikach o małej powierzchni. Ich zaletą jest cicha praca i zdecydowanie mniejsza masa własna niż modeli spalinowych

Wertykulatory spalinowe z kolei są zdecydowanie lepszą inwestycją przy trawnikach o dużym areale. Dzięki braku potrzeby zapewnienia źródła zasilania ich zasięg jest niemal nieograniczony, a mocne silniki zapewniają wysoką efektywność prowadzonych prac

Elementem roboczym każdego wertykulatora jest obracający się w trakcie pracy wałek, na którym osadzone są sprężyny lub noże. Na ilustracji obok przedstawiona jest najbardziej złożona konstrukcja tego elementu, czyli tzw. noże pływające, w które wyposażony jest wertykulator spalinowy Stiga SVP 40 B.

Wszystkie urządzenia pozwalają na regulację głębokości roboczej

Jak korzystać z wertykulatora

Zanim rozpoczniesz wertykulację, poprzedź ten zabieg delikatnym koszeniem. Dzięki temu wstępnie przygotujesz trawnik do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Podczas pierwszego przejazdu wertykulatorem, nie ustawiaj zbyt głęboko noży tnących – wystarczy zaledwie 5 mm, aby skutecznie usunąć płytką warstwę filcu z powierzchni trawnika. Głębokość nacięć stopniowo zwiększaj w kolejnych przejazdach do osiągnięcia poziomu 10 mm (lub więcej, w zależności od tego, jaki bardzo bujną trawę chcesz uzyskać w końcowym efekcie wertykulacji).

Po skończonej pracy wertykulatorem dokładnie uprzątnij trawnik z zalegających zanieczyszczeń. Tej pracy również nie musisz wykonywać ręcznie – jeżeli posiadasz wertykulator wyposażony w kosz, to i tą czynność wykona za Ciebie wertykulator. Pamiętaj, że odpadki powstałe w wyniku wertykulacji nie nadają się do produkcji kompostu, gdyż mogą zawierać zarodniki szkodliwych grzybów.

Chcąc dodatkowo dotlenić świeżo oczyszczony trawnik, zaraz po wertykulacji wzrusz glebę, a następnie wysiej ją nasionami przeznaczonymi dla regeneracji trawnika lub nawozem organicznym. W przypadku drugiego rozwiązania powinieneś obficie podlać ziemię – tak, aby nawóz rozpuścił się równomiernie na całej powierzchni trawnika.

 

ZOBACZ OFERTĘ WERTYKULATORÓW