NOWOŚCI STIGA

Stiga e-Ride c300 i c500

Pamiętacie wprowadzony do oferty kilka lat temu (tak, kilka lat temu!) elektryczny traktorek ogrodowy Stiga e-Park 220? Był pierwszą tego typu maszyną z zasilaniem akumulatorowym, ale dostępny był jedynie na zamówienie i nie wszedł do seryjnej produkcji. W tym roku Stiga idzie o krok dalej i wprowadza do swojej oferty dwa akumulatorowe traktory ogrodowe, które jednak tym razem trafiają do seryjnej produkcji. Bez wątpienia w ten sposób Stiga wskazuje nowy kierunek rozwoju tych pożytecznych maszyn ogrodowych i po raz pierwszy w historii zwraca się ku wykorzystaniu w tym segmencie silników elektrycznych, zamiast stosowanych dotąd standardowo silników spalinowych.

Akumulatorowe traktory ogrodowe Stiga e-Ride c300 i Stiga e-Ride c500

Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od siebie. Ba, pomijając oznaczenie modelu na masce jest to praktycznie niemożliwe, bo wizualnie są praktycznie identyczne, mają te same wymiary, ten sam agregat tnący, itd. Jedyne co je odróżnia to napęd, a ściślej - zasilanie tego napędu. Model c300 wyposażony jest w akumulator o pojemności 30 Ah, natomiast model c500 posiada akumulator o pojemności 40Ah. Wydaje się, że to niewielka różnica, prawda? No cóż, nie do końca tak jest, bo jeśli zerkniemy na takie parametry jak maksymalny obszar roboczy (odpowiednio 1800 i 3000m2), czy czas pracy na jednym ładowaniu (45min i 60min), to widać wyraźnie, że wyższy model wypada zdecydowanie lepiej. Ale w końcu nie każdy potrzebuje kosić trawnik o powierzchni 30 arów, prawda? Czym jeszcze może przekonać do siebie e-Ride c500? Innych różnic jest w sumie niewiele - tryb Eco wydłużający czas pracy i tempomat ułatwiający pracę.

Kosimy, ale jak?

Oba traktorki wyposażone są w ten sam agregat koszący, posiadający dwa, niesychnronizowane noże tnące i zapewniający szerokość koszenia sięgającą 84cm. Noże te napędzane są silnikami elektrycznymi o łącznej mocy 3kW. Ich zastosowanie pozwoliło wyeliminować wymagające konserwacji przekładnie czy pasy, a także uprościć codzienną obsługę maszyny. Jest prościej, niezawodniej i taniej w eksploatacji. Agregat posiada oczywiście regulację wysokości koszenia (ręcznie za pomocą dźwigni) w zakresie 25 - 80 mm. Traktor wyposażony jest w duży kosz tekstylny na ściętą trawę (o pojemności 240 litrów), ale korzystać można również z funkcji wyrzutu tylnego oraz mulczowania.

Jedziemy

Cały czas mówimy o traktorach elektrycznych, zatem pierwsze co usłyszymy to cisza. Stosowane dotąd silniki spalinowe były hałaśliwe i oczywiście emitowały spaliny, co przy dłuższej pracy mogło być uciążliwe. Tu oczywiście też nie panuje cisza absolutna, ale różnica głośności jest co najmniej zauważalna. Napęd przenoszony jest na koła tylne, choć sam układ przeniesienia napędu też nie jest taki sam jak znane dotąd. Przede wszystkim mamy do dyspozycji tylko jeden pedał, który pozwala przyspieszać po jego naciśnięciu i hamować po jego zwolnieniu. Brak też typowej "skrzyni biegów" - traktor przyspiesza płynnie, bez konieczności zmiany przełożeń. Traktorek może się przemieszczać po ogrodzie z prędkością sięgającą 9 km/h.

Traktor z aplikacją w telefonie?

Tak! Traktorki ogrodowe Stiga e-Ride wyposażone są w Bluetooth, z którego pomocą można łatwo połączyć się z aplikacją Stiga w telefonie. Ta z kolei może służyć jako pulpit nawigacyjny, dostarczając natychmiastowych informacji o sesji koszenia, ale może również dostarczać ważnych informacji o poprzednich sesjach koszenia. Aplikacja pozwala również przejrzeć wymagane czynności konserwacyjne, czy sprawdzić ile CO2 zostałoby wyemitowane do atmosfery w przypadku użycia traktora z silnikiem spalinowym. Umożliwia także bezpośredni kontakt z lokalnym dealerem, dzięki czemu łatwiej i szybciej uzyskasz niezbędną pomoc.

 

Czy nowe traktory akumulatorowe wyprą z rynku dotychczas królujące na nim maszyny spalinowe? Trzeba przyznać, że traktorki wprowadzane w tym roku do oferty stanowią prawdziwą alternatywę dla maszyn spalinowych, a przy tym przy zachowaniu realnych cen. Komfort ich użytkowania, uproszczona obsługa i konserwacja sprawiają, że warto bliżej zapoznać się z tymi produktami.


wróć