NOWOŚCI STIGA

Zrób to sam: ostrzenie noży w kosiarce.

Plan był prosty - wyjmujesz kosiarkę, uruchamiasz ją i sprawnie strzyżesz Twój trawnik. Okazuje się jednak, że koszenie odbywa się mniej wydajnie niż miało to miejsce jakiś czas temu, przez co zajmuje więcej czasu i powoduje większe zmęczenie. Może to być sygnał, że Twoja kosiarka woła właśnie w ten sposób o pomoc: Pora nostrzyć noże!

Nie da się ukryć, że bez systematycznego koszenia nie ma mowy o tym, aby uzyskać piękny trawnik. Przydomowe trawniki najlepiej prezentują się gdy trawa przycięta jest stosunkowo nisko, na wysokość około 3 centymetrów. Oczywiście wszystko jest kwestią gustu, ale jeśli chcemy utrzymać tak niską trawę, niezbędne jest jej częste koszenie. Z kolei niepożądanym i jednocześnie nieuniknionym efektem częstego koszenia jest przyspieszone tępienie się noży.

Czy mogę cokolwiek zrobić, aby ograniczyć zjawisko tępienia się noży w kosiarce?

Niestety nie unikniesz okresowego ostrzenia noży, ani nie spowolnisz znacząco ich tępienia. Jest to naturalny proces, związany z normalnym użytkowaniem kosiarki.
Można tu wskazać na analogię do noży kuchennych, których używa chyba każdy. One również prędzej, czy później wymagają przecież ostrzenia, prawda?

Warto jednak zwrócić uwagę, że szybkość tępienia noży tnących (nawet w dwóch identycznych kosiarkach) może być zupełnie różna, a wpływ na nią mają następujące czynniki:

 • rodzaj trawy,
 • wielkość trawnika,
 • częstotliwość koszenia.

Oczywistym jest, że im twardsza i gęstsza będzie koszona trawa, tym częściej występować będzie konieczność naostrzenia noży w kosiarce. W przypadku niewielkich trawników potrzeba taka może wystąpić raz w roku, a przy dużych możliwe, że trzeba będzie ostrzyć noże nawet raz w miesiącu!. Nie da się zatem wprost określić jak często należy wykonywać tą operację, ale obserwacja efektów pracy kosiarki pozwoli wyczuć odpowiedni moment.

Kiedy naostrzyć noże w kosiarce?

Aby określić chwilę, gdy noże wymagają ostrzenia, wystarczy obserwować pracę kosiarki i jej efekty w postaci wyglądu trawnika po koszeniu.

Jeśli znasz swoją kosiarkę, to dość łatwo wychwycisz różnice w jej pracy. Kosiarka elektryczna z tępym nożem tnącym będzie pracować znacznie głośniej niż zwykle, a przecież jednym z jej podstawowych atutuów jest cicha praca. W przypadku kosiarki spalinowej zauważysz z kolei zwiększone zużycie paliwa - uzupełnianie zbiornika paliwa konieczne będzie częściej niż zwykle.
W jednym i drugim przypadku wydłużeniu ulegnie czas potrzebny na koszenie - ten symptom jest chyba najłatwiejszy do zaobserwowania.

Nietrudno również rozpoznać tępe noże po efektach koszenia. Tępe noże w kosiarce (niezależnie od rodzaju maszyny) uszkadzają trawę. Świadczą o tym widoczne gołym okiem nierówne i postrzępione źdźbła, będące efektem wręcz siłowego rozrywania trawy przez wirujący nóź, zamiast jej ścinania,

Ostrzenie noża kosiarki - czego potrzebuję i co muszę wiedzieć?

Aby wykonać to zadanie sprawnie i co najważniejsze skutecznie, potrzebujesz naturalnie narzędzi, ale również przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Narzędzia niezbędne do ostrzenia noża kosiarki

Operacja nie jest specjalnie skomplikowana, zatem i lista narzędzi jest dość krótka - zawiera zaledwie dwie pozycje:

 • klucz nasadowy do odkręcenia śruby mocującej nóż do trzpienia napędzającego,
 • szlifierka kątowa lub stołowa, a jeśli nie posiadasz żadnego z tych narzędzi elektrycznych, po prostu pilnik do metalu o drobnych zębach.

Zasady, które należy stosować przy ostrzeniu noża tnącego

1. Nóż ostrzy się tylko z jednej strony

W praktyce oznacza to, że śmigło prawe i lewe (prawa, lewa strona ostrza) mają być ostre na jednej krawędzi – tnącej. Druga krawędź każdego ze śmigieł zawsze jest tępo zakończona.

2. Nóż ostrzy się tylko od górnej strony (od wierzchniej strony maszyny).

Patrząc na nóż od spodu kosiarki powinna być widoczna prosta, równa i płaska powierzchnia. Kiedy jednak spojrzysz na nóż kosiarki z boku, zauważysz, że od spodu jest on płaski. Jedynie krawędź tnąca jest ostro ścięta w szpic.

3. Naostrzony nóż musi zostać prawidłowo założony.

Prawidłowo, czyli krawędziami tnącymi do góry, zgodnie z kierunkiem obrotu noża (tzn. cięcia trawy).

kosiarka stiga w trakcie pracy i widok na nóż twinclip

Przygotowanie kosiarki spalinowej do ostrzenia noża

Jak przy każdej czynności serwisowej, pamiętaj - bezpieczeństwo przede wszystkim! Zanim przystąpisz do ostrzenia noża wykonaj kilka prostych czynności:

 • wyłącz silnik,
 • ustaw kosiarkę w prawidłowej pozycji,
  Przed rozpoczęciem pracy odchyl maszynę tak, aby jej przednie koła znalazły się w górze, a tylne stały stabilnie na ziemi, bez żadnych przechyleń na boki.

  Pod żadnym pozorem, nigdy nie odwracaj kosiarki spalinowej „kołami do góry” ani nie kładź jej na bok!
  W takim położeniu płyny znajdujące się w maszynie swobodnie przedostają się do filtra czy gaźnika, czym wyrządzają wiele poważnych szkód (mogą np. zalać świecę zapłonową).

 • zdejmij fajkę ze świecy zapłonowej.

Przygotowanie kosiarki elektrycznej do ostrzenia noża

W przypadku kosiarki elektrycznej lista koniecznych do wykonania czynności jest wyrażnie krótsza i prostsza. Podobnie jednak jak w przypadku kosiarki spalinowej taki i tu zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie, dlatego:

 • odłącz maszynę od źródła zasilania,
 • ułóż kosiarkę w dogodnej dla siebie pozycji
  Zanim rozpoczniesz pracę, ułóż kosiarkę w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada, np. na boku. Chodzi o to, żebyś miał swobodny dostęp do noży tnących. Nie musisz obawiać się o wyciek oleju silnikowego, czy innych płynów, bo tych w kosiarce elektrycznej po prostu nie ma.

Krok po kroku: Jak naostrzyć nóż w kosiarce?

 1. Odkręć nóż
  • używając klucza, odkręć śrubę mocującą nóż (WAŻNE: ma prawoskrętny gwint, więc kręć w lewo!).
  • kiedy poluzujesz mocowanie śruby, ostrożnie ją zdejmij
  • następnie wyciągnij podkładkę noża, a na końcu sam nóż.
 2. Dokładnie oczyść ostrze z zabrudzeń, jakie się na nim zebrały
  Spłucz z powierzchni noża pozostające na nim ścinki trawy i grudki błota, myjąc go pod strumieniem ciepłej wody z dodatkiem standardowego płynu do mycia (lub innego, dowolnego detergentu czyszczącego).
 3. Przy pomocy drucianej szczotki usuń rdzę z noża
  Pamiętaj o starannym wysuszeniu mokrego noża. W przeciwnym razie usunięta rdza wróci szybciej niż mogłoby się wydawać.
 4. Używając szlifierki lub pilnika do metalu (lub innej ostrzałki) naostrz nóż
  Szlifuj krawędź tnącą pod kątem 20–30 stopni do momentu aż utworzy szpic.
 5. Sprawdź wyważenie noża
  Wyważenie noża w kosiarce to wbrew pozorom bardzo ważna czynność. Chodzi w niej o to, by zarówno prawe, jak i lewe śmigło (czyli prawa, lewa strona) noża były jednakowo ciężkie. Złe wyważenie noża sprawi, że wprawiony w ruch obrotowy w trakcie pracy kosiarki zacznie generować silne drgania. To z kolei może spowodować uszkodzenie trzpienia napędzającego i łączącego nóż z silnikiem, a nawet silnika!

  Jak wyważyć nóż w kosiarce?

  Po skończonym ostrzeniu noża kosiarki, sprawdź jak ostrzenie wpłynęło na jego wyważenie. Zawieś nóż na jego otworze centralnym - w ten sposób będziesz mógł łatwo go wyważyć:

  • nóż nie przechyla się w żadną stronę?
   Doskonale! Po zakończonym ostrzeniu nóż jest prawidłowo wyważony i możesz go zainstalować w kosiarce.
  • nóż przechyla się na lewo?
   Doszlifuj go jeszcze trochę z lewej strony i ponownie sprawdź wyważenie.
  • Nóż przechyla się na prawo?
   Doszlifuj go jeszcze trochę z prawej strony i ponownie sprawdź wyważenie.
 6. Zainstaluj naostrzony nóż w kosiarce (ostrzoną krawędzią do góry)

Nóż w mojej kosiarce nie nadaje się już do ostrzenia. Czy można go wymienić?

Oczywiście istnieje taka możliwość, że nóż po wielokrotnym ostrzeniu nie będzie pracował już tak dokładnie, jak dotychczas. Istnieje również ryzyko, że podczas koszenia może zostać trwale uszkodzony, np. nadłamany wskutek uderzenia kamieniem leżącym w trawie, który dostał się pod jedno ze śmigieł ostrza.

Wówczas nie pozostaje nic innego jak wymienić nóż tnący w kosiarce. Skontaktuj się z nami, aby dobrać odpowiednie ostrze do Twojej kosiarki.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług naszego serwisu. Jeśli nie masz pewności czy poradzisz sobie z właściwą konserwacją sprzętu ogrodowego, skorzystaj z pomocy doświadczonych serwisantów.


wróć