NOWOŚCI STIGA

Serwis kosiarki Stiga - wymiana oleju

Każdy silnik spalinowy, w tym i te stosowane w kosiarkach spalinowych Stiga, wymaga smarowania, które zapewnia olej silnikowy. Nowy olej ma bursztynowy kolor i jest zauważalnie przezroczysty. W trakcie normalnej pracy silnika olej zużywa się i zmienia swoją barwę na ciemniejszą. Dzieje się tak w wyniku jego kontaktu z wysoką temperaturą w komorze spalania, spalinami, itd., a zmiana koloru jest jedynie widocznym gołym okiem efektem zmian własności fizykochemicznych oleju.

Trzeba również pamiętać, że olej traci swoje właściwości także wraz z upływem czasu. Dlatego nawet jeśli kosiarka nie jest użytkowana przez dłuższy czas, konieczna może być wymiana oleju, aby zapewnić silnikowi optymalne warunki pracy.

Nieprzestrzeganie okresowej wymiany oleju może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika, w tym jego zatarcia. Z tego samego powodu należy kontrolować poziom oleju i w razie potrzeby uzupełniać go przed każdym rozpoczęciem koszenia.

W kosiarkach STIGA stosowane są różne silniki i dokładne informacje na temat tego jak często należy wymieniać olej, jaki olej zastosować, czy ile należy go przygotować, znajdziesz w instrukcji obsługi silnika. Dla przykładu, Briggs & Stratton dla swoich silników zaleca następujące, ogólne reguły (jeszcze raz przypominamy: sprawdź dokładnie informacje zamieszczone w instrukcji obsługi silnika!):

  • wymiana oleju powinna być wykonywana co 50 godzin pracy lub raz na sezon,
  • w przypadku nowego silnika kosiarki olej będzie trzeba wymienić po pierwszych 5 godzinach pracy,
  • w przypadku pracy silnika w pyle/kurzu i trudnych warunkach, takich jak mokra trawa, duże zakurzenie, wysokie temperatury i nierówny bądź pagórkowaty teren, konieczna może być częstsza wymiana oleju.

Sama operacja wymiany oleju jest stosunkowo łatwą czynnością serwisową, którą możesz wykonać samodzielnie. STIGA przygotowała specjalny zestaw odsysający zużyty olej, ułatwiający jej wykonanie. Zawsze możesz również skorzystać z pomocy naszego serwisu Stiga w salonie firmowym Kerpol Serwis w Szczecinie.

WAŻNE: Operację wymiany oleju w kosiarce należy wykonywać wyłącznie wtedy, gdy jest ona wyłączona!

Wymiana oleju z użyciem zestawu Stiga sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  1. Przygotuj zestaw do odsysania zużytego oleju. Zmontuj go - pakiet zawiera tylko kilka części: zbiornik na zużyty olej, pompkę i wężyk odsysający.
  2. Odkręć korek wlewu oleju
  3. Włóż wężyk do zbiornika oleju (przez odkręcony korek) i wypompuj zużyty olej do zbiornika zestawu odsysającego.
  4. Gdy cały zużyty olej zostanie odessany, zalej silnik nowym olejem (przydatny może być do tego celu lejek). Zalecamy korzystanie z olejów STIGA dostosowanych do Twojej kosiarki.
  5. Sprawdź poziom oleju - film olejowy na bagnecie powinien się kończyć pomiędzy dwoma znacznikami.
  6. Zakręć ponownie korek oleju.

Dbaj o środowisko naturalnie - pamiętaj, aby prawidłowo zutylizować zużyty olej. Jedna kropla zużytego oleju silnikowego jest w stanie zanieczyścić nawet 1000 litrów wody!

Poniżej publikujemy krótki film instruktażowy przedstawiający tą operację, na przykładzie kosiarki STIGA Combi 55 SQB. Bardzo podobnie operacja ta wygląda również w kosiarkach STIGA Combi 48 B / 48 S B / 50 SQ B / 50 SEQ B / 55 SQ B


wróć