KOSIARKI ELEKTRYCZNE

Kosiarki elektryczne Stiga

Kosiarka elektryczna Collector 34 E
Najmniejsza kosiarka elektryczna Stiga Collector 34 E

Podstawowym (choć nie jedynym) kryterium doboru kosiarki powinien być areał trawnika, który zamierzamy pielęgnować. Kosiarki elektryczne generalnie zalecane są do pracy na trawnikach o powierzchni nie przekraczającej 500m2, jednak największe modele tych urządzeń poradzą sobie również na dużo większych powierzchniach. Wynika to z m.in. faktu, że z reguły są to urządzenia wyposażone w silniki o mniejszej mocy niż kosiarki spalinowe. Posiadają one jednak inne zalety, takie jak mniejsze gabaryty, które sprawiają że łatwiej jest taką kosiarką operować, a przy tym jest ona bardziej mobilna - łatwiej przenieść, czy przewieźć ją w inne miejsce, a po pracy znaleźć dla niej miejsce w schowku na narzędzia ogrodowe.

Niezaprzeczalną zaletą kosiarki elektrycznej jest jej cichsza praca niż w przypadku urządzeń z silnikiem spalinowym, wadą natomiast konieczność zapewnienia zasilania, co wiąże się nierozłącznie z kablem ciągnącym się za kosiarką. Należy pamiętać, że im dłuższy kabel zasilający (bierzemy pod uwagę również długość ewentualnych przedłużaczy), tym mniej optymalne stają się warunki pracy kosiarki (niewielkie, ale jednak występujące spadki napięcia) i tym trudniejsze staje się zapanowanie nad tym kablem zasilającym, aby nie doprowadzić do jego przypadkowego uszkodzenia. Przyjmuje się, że maksymalna odległość pracującej kosiarki od gniazda zasilającego nie powinna przekroczyć 40 metrów, przy czym za warunki optymalne uznaje się wartość 25 metrów.
 

Kosiarka akumulatorowa Combi 50 S AE
Kosiarka akumulatorowa Stiga Combi 50 S AE

Wadę związaną z koniecznością zasilania z sieci elektrycznej częściowo wyeliminowano w kosiarkach akumulatorowych. Tu z kolei trzeba jednak pamiętać, że jak każdy akumulator tak i ten ma ograniczoną pojemność. W prostej linii wynika z tego czas pracy tego urządzenia bez ładowania akumulatora, który oczywiście zależy od warunków użytkowania, ale wynosi około 20-30 minut. Oczywiście istnieje możliwość posiadania dodatkowego akumulatora (są one wymienne) i szybkiej podmiany gdy jest to konieczne.

Praktycznie wszystkie kosiarki elektryczne firmy Stiga posiadają kosz do którego zbierana jest ścięta trawa. Dzięki temu skoszony trawnik od razu jest gotowy do użytkowania - nie ma potrzeby dodatkowego grabienia skoszonych źdźbeł trawy. Kosze te mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub jako kosze tekstylne, jednak zawsze ich zadanie jest takie samo - pozostawić skoszony trawnik idealnie czysty.

Wybierając kosiarkę elektryczną warto pamiętać o takim parametrze jak szerokość koszenia. Obecnie w ofercie firmy Stiga znaleźć można urządzenia zapewniające koszenie pasa trawy o szerokości od 34 do 48 cm. Naturalnie im większa ta szerokość, tym szybciej wykonane zostaną zaplanowane prace, ale jednocześnie wiąże się to ze wzrostem wymiarów kosiarki oraz mocy zastosowanego w niej silnika. Te największe modele z reguły wyposażone są również w napęd przenoszony na koła kosiarki, co ułatwia prowadzenie większej maszyny i pozwala na zmniejszenie wysiłku operatora kosiarki.

 

 

ZOBACZ OFERTĘ KOSIAREK ELEKTRYCZNYCH STIGA