TRAKTORY OGRODOWE

Traktory ogrodowe Stiga

Traktor ogrodowy Stiga Estate PRO 9122 XWS
Traktor ogrodowy Stiga Estate PRO 9122 XWS

Często zdarza się, że stajemy przed dylematem co wybrać - standardową kosiarkę, czy też może traktor ogrodowy? Teoretycznie obie te maszyny spełniają swoją podstawową rolę, czyli pozwalają na utrzymanie trawnika w doskonałej kondycji, jednak ich możliwości oraz wynikający z tego zakres zastosowań znacząco się różnią. Co więc wybrać i gdzie jest ten punkt graniczny, gdzie traktorek ogrodowy będzie lepszym rozwiązaniem niż zwykła kosiarka?

Odpowiedź na takie pytania nie jest prosta, dlatego nasz wykwalifikowany personel chętnie pomoże w doborze optymalnych urządzeń i akcesoriów. Nie miej jednak spróbujemy wyjaśnić przynajmniej podstawowe zasady doboru sprzętu ogrodowego.

Rozmiar ma znaczenie!

Choć duże kosiarki spalinowe charakteryzują się sporą wydajnością i pozwalają na koszenie nawet sporych powierzchni, to jednak traktory ogrodowe pozwalają na znacznie więcej. Jednym z głównych wyznaczników przy podejmowaniu decyzji o wykorzystaniu w pracach ogrodowych właśnie takiego traktorka jest więc powierzchnia ogrodu. W uproszczeniu przyjmuje się że trawniki o powierzchni do 500m2 to obszar na którym sprawdzą się kosiarki elektryczne, powyżej tej wielkości kosiarki spalinowe, a traktory ogrodowe wkraczają do akcji na trawnikach o powierzchni przekraczającej 1000m2.

Z czego to wynika?

Jednym z parametrów podawanych w specyfikacjach technicznych kosiarek i traktorów ogrodowych jest szerokość pasa koszenia. O ile w kosiarkach autonomicznych parametr ten przyjmuje wartości kilkudziesięciu centymetrów, o tyle agregaty koszące stosowane w traktorach ogrodowych mogą zapewnić koszenie pasa trawy o szerokości nawet 120cm! Nie trudno więc o wniosek że traktor poradzi sobie z tym samym areałem nawet kilkukrotnie szybciej niż standardowa kosiarka, a przy tym pozwoli na wykonanie tej pracy zdecydowanie wygodniej. Operator nie musi przecież prowadzić kosiarki, a wybiera się jedynie na dość komfortową przejażdżkę po ogrodzie. Prawda, że to miła perspektywa?

Trzeba również pamiętać, że traktorki to jednak zdecydowanie większe gabarytowo maszyny ogrodowe niż kosiarki, stąd operowanie nimi na niewielkich powierzchniach może być utrudnione. Oczywiście w ofercie traktorów ogrodowych Stiga znaleźć można maszyny o różnych wielkościach, jednak ich wymiary zawsze będą większe od kosiarki elektrycznej, czy spalinowej. Dobierając odpowiedni wielkościowo traktor można więc zminimalizować ewentualny problem operowania nim na ogrodzie, jednak nie można zapominać, że gdzieś tą maszynę trzeba garażować. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, warto ocenić jakie mamy możliwości w tym zakresie.

Nie tylko kosiarka

Traktor ogrodowy Stiga przy odśnieżaniu
Traktor ogrodowy Stiga przy odśnieżaniu

Uniwersalność to kolejny z ważnych czynników wpływających na decyzję o wyborze traktora ogrodowego. Niezależnie od tego czy wybór padnie na maszynę z agregatem tnącym umiejscowionym z przodu czy też centralnie, może ona spełniać również inne funkcje - np. stać się odśnieżarką, czy zamiatarką. W zależności od wybranej maszyny można też skorzystać z innych akcesoriów, takich jak np. wertykulator, rozsiewacz nawozów, piaskarka, przyczepka, dmuchawa do liści, itd. Wyraźnie widać, że zakres prac, które możemy wykonać za pomocą traktora ogrodowego jest naprawdę imponujący. A wszystko to siedząc w wygodnym fotelu, za kierownicą i pulpitem pozwalającym na sterowanie pracą traktora.

Podsumowując, jeśli jesteś posiadaczem sporego ogrodu, cenisz sobie komfort i wydajność pracy, a przy tym myślisz o urządzeniu które wykorzystywać będziesz praktycznie przez cały rok do różnych prac - traktor ogrodowy Stiga jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.

 

 

ZOBACZ OFERTĘ TRAKTORÓW OGRODOWYCH STIGA