NOWOŚCI STIGA

Czy i jak kosić trawnik jesienią?

Wiele osób lubi jesień - komfortowe temperatury, piękne niebo, rześkie powietrze o poranku... Można tak wymieniać dalej, ale porozmawiajmy o trawniku! Spójrz, Twoja trawa również lubi jesień. Niezależnie od tego jakie było lato, jesienna pogoda jest naprawdę odpowiednia dla trawy i możesz zauważyć ponowny jej wzrost. Teraz, gdy pracy w ogrodzie jest mniej, jest to doskonały czas aby nieco odświeżyć technikę koszenia, a może pokusić się również o nieco kreatywnwości. Nagrodą będzie radość z bujnego, zielonego dywanu, gdy większość roślin w ogrodzie będzie się już przygotowywać do zimy.

Jak długo kosić trawnik

Jeśli trawa nie przestała jeszcze rosnąć, nie przestawaj kosić! Stwierdzenie to jest prawidłowe w zasadzie dla całego roku, ale szczególne znaczenie ma jesienią. Dlaczego? Po gorącym lecie, gdy trawa starała się osiągnąć jakikolwiek wzrost, kuszącym może okazać się pozwolenie jej na odrobinę szaleństwa i niekonktrolowany wzrost gdy warunki pogodowe stają się łagodniejsze. Ale nie rób tego!

 

Koszenie - prawidłowe koszenie ostrymi nożami - jest dobre dla trawy. Tak, zgadza się - należy każdorazowo ścinać trawę o 1/3 jej długości, aby nie pozbawić jej wszystkich wartości odżywczych zgromadzonych w źdźbłach, ale koszenie pozwoli jej wzrastać jeszcze lepiej i jednocześnie w sposób jakiego oczekujesz. 

 

Trawa jest wyjątkowo odporną rośliną i gdy tylko otrzyma szansę wzrostu, będzie rosnąć. Zatem kontrolując jej wzrost pionowy, w rzeczywistości zachęcasz ją do rozrostu w poziomie, zagęszczenia lub wypełnienia ewentualnych pustych miejsc. W przeciwnym wypadku, pozwalając trawie rosnąć bez jej koszenia, aby w zamyśle odzyskała siły po gorącym lecie, uzyskasz po prostu nierówną i rozłożystą trawę. Cała energia zamiast być spożytkowana na rozrost trawy na boki, wykorzystana zostanie na wzrost pionowy źdźbeł, które później i tak skosisz uzyskując dobry materiał na kompost, ale nie pomoże to w żaden sposób Twojemu trawnikowi!

Konserwacja kosiarki

nóż tnący kosiarki spalinowej stiga twinclip

Zwykle rezerwujemy okres zimowy jako czas na coroczny przegląd kosiarki, ale proponujemy aby sprawdzić jej stan również teraz. Najważnejszą kwestią z punktu widzenia prawidłowości koszenia jest ostry nóż tnący. Tępy nóż będzie rozrywał trawę w trakcie koszenia, powodując w ten sposób niepotrzebne obciążenie dla roślin. Warto również gruntownie wyczyścić kosiarkę z zasuszonych resztek pozostałych po wcześniejszym koszeniu (zasadniczo powinna to być czynność wykonywana po każdym koszeniu). Chcesz przecież zachować czystość trawnika kosząc go w trakcie jesiennego wzrostu i nie wprowadzać dodatkowych obciążeń dla roślin przez nadchodzącą zimą, prawda?

Kierunek koszenia

Jeśli Twoja kosiarka jest wyposażona w roller, warto zmienić trochę zwykle stosowane kierunki koszenia. Podążanie w trakcie koszenia zawsze tą samą trasą i w tym samym kierunku może się okazać niezdrowe dla trawy. Spróbuj zatem za każdym razem zmieniać kierunek koszenia, dzięki czemu uzyskasz równiejszy trawnik. 

Jesienna ocena trawnika

Jesień może być dobrym czasem na ocenę kształtu i obrysu trawnika - szczególnie, jeśli może to doprowadzić do jego łatwiejszego koszenia. W trakcie standardowego koszenia odpowiedz sobie na pytanie, czy narożniki trawnika nie mogłyby być łagodnie wyprofilowane zamiast obecnych kątów prostych - zwróć uwagę, czy są takie miejsca które wymagają ostrych zwrotów kosiarki. Jeśli takie istnieją, rozważ czy nie warto zmienić kształtu krawędzi trawnika w tych miejscach i uczynić koszenie łatwieszym. Ewentualna zmiana będzie też dobra dla Twojej trawy - unikniesz długiego manwerowania kosiarką w jednym miejscu.

 

Pamiętaj - ciesz się jesiennym koszeniem! Jest to w końcu okres, gdy możesz jeszcze przed nadejściem zimy, a już po zakończeniu wszystkich letnich prac, ciągle spędzić trochę czasu na aktywnym działaniu w ogrodzie. 


wróć