NOWOŚCI STIGA

Co warto wiedzieć o urządzeniach akumulatorowych?

Po cichu, bez spalin i zbędnych kabli. Tak pracują urządzenia akumulatorowe STIGA. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Urządzenia akumulatorowe przestają być trendem, a stają się standardem w zakresie pielęgnacji naturalnego piękna przydomowego krajobrazu. Synonimem efektywnej, a przy tym bezprzewodowej, lekkiej, łatwej i przyjemnej pracy wokół domu. Bez szkodliwych dla środowiska spalin, hałasu zakłócającego wypoczynek oraz plączących się kabli.

Urządzenia aku STIGA do pracy w ogrodzie i wokół domu-min.jpg

Przyjazne środowisku, bardzo ciche i tak samo skuteczne niezależnie od tego, gdzie pracują - w małym, średniej wielkości czy dużym ogrodzie. Z pomocą urządzeń akumulatorowych STIGA dbasz jednocześnie o naturalne piękno przydomowego krajobrazu, środowisko oraz spokojny, niczym niezakłócony wypoczynek domowników.

Maszyny spalinowe są zasilane paliwem, elektryczne – pracują po podłączeniu ich do źródła prądu. Urządzenia akumulatorowe natomiast czerpią energię z baterii litowo-jonowych. Jak to działa w praktyce?

Technologia litowo-jonowa jest coraz bardziej powszechna. Wszystkie marki chcą mieć w swojej ofercie urządzenia akumulatorowe, chwalą się nimi. Stosuje się je m.in. w laptopach czy smartfonach, ale też do zasilania elektronarzędzi, maszyn czy nawet samochodów.

Głównymi atutami akumulatorów Li-ion, w porównaniu ze starszymi konstrukcjami, jest zdolność gromadzenia większego ładunku, brak efektu pamięci*, niższa szkodliwość dla środowiska oraz wolniejsze samorozładowywanie. 

* Zjawisko utraty rzeczywistej lub pozornej pojemności akumulatora - powstaje, kiedy ładujemy akumulator przed całkowitym zużyciem zapasów energii. Istnieje wówczas ryzyko, że bateria przyjmie niższy stopień naładowania jako maksymalny, a co za tym idzie, straci na wydajności, domagając się częstszego ładowania - przyp. red.

Urządzenia akumulatorowe generują też mniejszy hałas. W niektórych miejscach użyteczności publicznej, np. w okolicy szpitali czy w parkach stosowanie maszyn spalinowych jest niewskazane, a korzystanie ze sprzętów zasilanych elektrycznie może być niemożliwe ze względu na brak dostępności źródła prądu. Sprzęt akumulatorowy jest w tym przypadku jedyną alternatywą.

STIGA również stawia na technologię Li-Ion, a nasze urządzenia akumulatorowe stanowią silną pozycję marki. Są praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe - nie wymagają tego typu konserwacji, jak silniki spalinowe, jednocześnie eliminując konieczność transportowania i przechowywania paliwa. Nie musimy też martwić się o regularną wymianę świec, oleju czy filtrów. Jednostka napędowa, jaką jest silnik elektryczny, nie wymaga z naszej strony właściwie żadnej ingerencji.

Ciągły rozwój technologii maszyn akumulatorowych doprowadził do skonstruowania nowej rodziny urządzeń, a mianowicie serii 500. W jej skład wchodzą kosiarki, podcinarki, kosy, pilarki, dmuchawy, nożyce do żywopłotu oraz narzędzie Multi Tool (nożyce do żywopłotów i podkrzesywarka na wysięgniku). STIGA kładzie duży nacisk na rozwój sprzętów aku, dlatego nasza oferta jest cały czas poszerzana o nowe elementy. 

Główną ideą serii 500, a zarazem jej największym atutem jest modułowość systemu. Co to znaczy? To, że wszystkie urządzenia w zakresie tej rodziny bazują na jednym systemie akumulatorów. Czyli jeden akumulator pasuje do wszystkich maszyn i może być stosowany wymiennie. 

Akumulator STIGA SBT 550-min.jpg

Pojedynczy akumulator zasila wszystkie urządzenia w swojej klasie. Wystarczy wyjąć go z jednej maszyny i włożyć do drugiej - a praca w ogrodzie wre!

Klient, zamawiając pierwsze urządzenie akumulatorowe, dokupuje do niego akumulator i ładowarkę, bądź wybiera zestaw (urządzenie plus akumulator plus ładowarka). Kolejne sprzęty kupuje więc w cenie pomniejszonej o koszt baterii i ładowarki - może korzystać z tej, którą już posiada. Jeden akumulator obsłuży wszystkie sprzęty z rodziny. 

W ofercie STIGA odnajdujemy całą gamę wielozadaniowych urządzeń zasilanych przez jeden lub dwa akumulatory. Jaki akumulator zatem wybrać, by praca w małym, średniej wielkości i dużym ogrodzie przynosiła jednakowo dużą radość i satysfakcję?

W obrębie serii 500 znajdziemy akumulatory o pojemności 2Ah, 4Ah lub 5Ah. Im większa pojemność akumulatora, tym dłuższy czas pracy. 

Dla przykładu nożycami do żywopłotu SHT 500 AE z najmniejszym akumulatorem 2Ah można pracować aż do 50 min. 

Sekator aku STIGA do ogrodu SGT 500 AE-min.jpg

Przywróć krzewom wokół domu nienaganną formę! Sekator akumulatorowy z wycinanym laserowo podwójnym nożem umożliwia szybkie i precyzyjne cięcie zbędnych latorośli. Pracę bez szkody dla kondycji roślin umożliwia ergonomiczny uchwyt, który możesz obrócić 180° i ustawić w 5 różnych pozycjach - w zależności od kierunku wzrostu pędów. 

Nowością w ofercie urządzeń akumulatorowych STIGA serii 500 jest Multi-Tool SMT 500 AE - jednostka napędowa plus dwie przystawki: nożyce do żywopłotu i podkrzesywarka. Narzędzia zostały wyposażone w wysięgnik, dzięki któremu możemy wygodnie pielęgnować nawet wysokie krzewy i dbać o drzewostany, przycinając mniejsze gałęzie bez konieczności wchodzenia na drabinę. Wysięgnik jest dzielony - dla łatwiejszego transportu czy przechowywania wystarczy wyczepić go z urządzenia.

multitool-min.jpg

Wielozadaniowy Multi Tool sprawia, że praca w ogrodzie jest jeszcze szybsza, wygodniejsza i przyjemniejsza. Dzięki wymiennym przystawkom może pełnić funkcję nożyc do żywopłotu, pilarki, a nawet podkszesywarki - urządzenia, którego aktualnie potrzebujesz, by upiększyć swój ogród. Dołączony do zestawu wysięgnik umożliwia bezpieczne cięcie wysokich krzewów i koron drzew bez konieczności wchodzenia na drabinę.

Sprzęty do pielęgnacji drzew i utrzymania porządku z pewnością poradzą sobie z pracami w każdym ogrodzie. Pojemność baterii tak naprawdę ma znaczenie głównie podczas wyboru kosiarki. Tutaj stosujemy zasadę - im większa powierzchnia ogrodu, tym bardziej pojemny akumulator. 

Do pracy na powierzchniach do 400 m2 zalecamy kosiarki linii SLM bazujące na jednym akumulatorze. Na większych powierzchniach idealnie sprawdzą się kosiarki linii Combi DAE wyposażone w rewolucyjny system 500 Synchronized zarządzający pracą dwóch akumulatorów.

Tę linię kosiarek wyróżnia się nie tylko dodatkowy akumulator, ale też innowacyjny napęd na tylne koła. Dlaczego jest wyjątkowy? 

Ponieważ nie działa tak, jak w przypadku urządzeń spalinowych, gdzie przekładnia napędzana jest paskiem klinowym - tutaj zastosowano osobny silnik elektryczny, który napędza tylne koła z możliwością płynnej regulacji prędkości jazdy. Oczywiście zastosowane silniki noża i napędu są bezszczotkowe.

Poza wydajnością, która przekłada się na sprawną pracę wokół domu, jakie inne zalety urządzeń akumulatorowych zasługują na wyróżnienie?

Wspomniane wcześniej kosiarki STIGA linii Combi DAE, które są zasilane dwoma akumulatorami, mają jeszcze jedną, ważną zaletę. Baterie działają na zasadzie zsynchronizowanego systemu 500 Synchronized opracowanego przez naszych inżynierów - jest to jedyne tego typu rozwiązanie na rynku.  

System 500 Synchrozied STIGA aku-min.jpg

Zsynchronizowany system 500 Synchronized to autorskie rozwiązanie inżynierów STIGA, które pozwala na równomierne rozładowanie się dwóch akumulatorów o różnym poziomie energii. Nie ma możliwości, by jeden z nich rozładować się szybciej!

System zarządzania pracą akumulatorów STIGA pozwala na balansowanie zużyciem energii i rozładowywaniem baterii. W praktyce chodzi o to, że jeśli np. umieścimy w urządzeniu dwa akumulatory o różnych pojemnościach, bądź różnym stopniu naładowania, system tak zagospodaruje energią, że oba rozładują się równomiernie. Nie ma możliwości, by jeden z nich rozładował się w szybciej, a drugi wolniej. 

Konkurencja również wyposaża swoje maszyny w podwójne baterie, jednak rozładowywanie baterii w tym wypadku następuje jedna po drugiej lub wymaga od nas wymiany baterii w trakcie pracy. 

Podcinarka aku STIGA do ogrodu SGY 500 AE-min.jpg

Koszenie trudno dostępnych miejsc (np. wzdłuż krawędzi krawężnika, pod krzewami) to zadanie dla podkaszarki! Obrotowa głowica w bok o 90° z praktycznym kółkiem pozwala na zarazem wygodne i dokładne koszenie brzegów - w pionie. Komfort pracy zwiększa regulowany uchwyt, którego długość możesz swobodnie regulować, dostosowując go do swojego wzrostu. 

Dlaczego nasze rozwiązanie jest lepsze? 

Ponieważ pozwala na optymalną eksploatację akumulatorów – rozładowanie do odpowiedniego poziomu i ponowne ładowanie, co ma bezpośredni wpływ na żywotność akumulatora. 

Zastosowanie systemu zsynchronizowanego STIGA zapewnia utrzymanie jednakowej wydajności akumulatorów nawet po wielu ładowaniach, a także na wykorzystanie energii obu akumulatorów, w przypadku takiej potrzeby.

Kosiarki akumulatorowe STIGA linii SLM oraz Combi DAE wyposażone są także w tryb ECO, pozwalający na oszczędzanie energii przez zmniejszenie prędkości obrotowej silnika noża w przypadku koszenia rzadszej trawy.

Warto również zaznaczyć, że każdy z akumulatorów STIGA posiada wbudowany wskaźnik poziomu naładowania z 4 diodami. Jedna świecąca dioda to 25%, dwie - 50% mocy itd. Co ważne, poziom naładowania jest wyświetlany także w czasie pracy, więc na bieżąco monitorujemy zużycie energii. Jest to szczegół, jednak bardzo istotny. 

Dmuchawa aku STIGA do ogrodu SAB500AE-min.jpg

Dmuchawa ogrodowa STIGA działa jak silnik odrzutowy, wydmuchując strumień powietrza o maksymalnej prędkości 55 m/s bezpośrednio przez wentylator. Przy tym jest łatwa w obsłudze - wszystkie elementy sterujące znajdują się na uchwycie. Z pomocą dmuchawy wiosną i jesienią uprzątniesz trawę pozostałą po koszeniu oraz liście zalegające wokół domu. Latem natomiast umilisz najbliższym zabawę w ogrodzie!

Co należy wziąć pod uwagę, kupując po raz pierwszy sprzęt ogrodniczy z rodziny aku? Jakie podstawowe parametry pracy należy znać, by wybrać maszynę, która sprosta oczekiwaniom nowego właściciela?

Wybierając kosiarkę akumulatorową, zwracajmy uwagę przede wszystkim na maksymalną powierzchnię trawnika, który ma być koszony. Sugerowanie się ceną i kupowanie kosiarki przeznaczonej do pracy na 200 m2, podczas gdy nasz trawnik osiąga powierzchnię 300 m2, jest nieefektywne - zmusi nas do robienia przerw i częstego ładowania baterii. 

Opisując nasze produkty, nie podajemy szacowanego czasu pracy, tylko powierzchnię, którą kosiarka jest w stanie skosić. To nas najbardziej interesuje - jedno koszenie na w pełni naładowanym akumulatorze lub akumulatorach.

Dobierajmy urządzenie do potrzeb, przy czym sugerowałbym nawet „przewymiarowanie” - czyli wybieranie mocniejszego sprzętu do niższych wymagań. 

Wśród urządzeń akumulatorowych STIGA obecne są maszyny przeznaczone do użytku całorocznego, jak i sezonowego. Jak o nie dbać, by zawsze były gotowe do intensywnej pracy wokół domu?

Jeżeli chodzi o konserwację, najważniejszą kwestią jest przechowywanie akumulatora. Istnieje wiele teorii, jak najlepiej sezonować baterie. Rekomendujemy ładowanie akumulatorów do pełna, a następnie odłożenie ich na zimę do pomieszczenia o temperaturze pokojowej. 

Przechowywanie samych sprzętów nie jest tak istotne - możemy trzymać je nawet w nieogrzewanych pomieszczeniach, np. w narzędziowym domku ogrodowym.  

Przed sezonowaniem trzeba jednak dokładnie je oczyścić. Pozostałości trawy z noży usuwajmy przeznaczonymi do tego, specjalnymi skrobakami. Zewnętrzne elementy czyśćmy natomiast szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Nie należy używać do tego myjki wysokociśnieniowej.

Bądźmy ostrożni zwłaszcza podczas czyszczenia okolic kieszeni akumulatorów. W kosiarkach styki są chronione osłoną (przezroczystą - dzięki czemu w trakcie pracy możemy śledzić stan naładowania baterii), jednak w urządzeniach ręcznych, gdzie są nieosłonięte, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich przed wodą i zanieczyszczeniami podczas sezonowania.

Podsumowując: co lepiej wybrać: urządzenia akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe? Czy tak jednoznaczny wybór ma sens, a co ważniejsze – jest w ogóle możliwy?

To trudne pytanie. W przypadku urządzeń elektrycznych mamy ograniczenia - na pewno jest to przedłużacz i dostępność źródła prądu. Przewód może też stwarzać niebezpieczeństwo - podczas koszenia istnieje ryzyko uszkodzenia go nożami urządzenia. Zaletą sprzętów zasilanych na prąd jest natomiast brak emisji szkodliwych dla środowiska spalin, cicha praca bez zbędnych przerw. Można ich używać tak długo, jak jest to potrzebne.

Urządzenia akumulatorowe są na pewno droższe, jednak zakup akumulatora to jednorazowy wydatek. Dokupując kolejne sprzęty, płacimy mniej. Nie ma potrzeby używania przedłużacza, a konserwacja opiera się tylko na oczyszczeniu maszyny i ładowaniu baterii.

Koszt użytkowania pilarek czy sekatorów z serii aku jest też niższy niż w przypadku urządzeń spalinowych - energia elektryczna jest dużo tańsza niż paliwo. Łatwiejsze jest również serwisowanie. Nie musimy wymieniać oleju, filtrów, świec. Rozwiązuje się też kwestia przechowywania paliwa czy mieszanek, które mają ograniczoną trwałość - starzeją się po ok. 30 dniach. Po upływie tego czasu stają się bezużyteczne, a my mamy problem - co z nimi zrobić i jak je zutylizować. 

Wybór pomiędzy urządzeniem spalinowym, elektrycznym i akumulatorowym zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i/lub ograniczeń. Maszyny spalinowe może i są cięższe, ale tylko one poradzą sobie z trudniejszym, większym terenem i bardziej profesjonalnymi pracami. 

Technologia litowo-jonowa jest mocno rozwijana - akumulatory będą coraz bardziej wydajne, mocne. Już teraz zdobywają uznanie ze względu na ekologiczną, bezemisyjną i cichą pracę nieograniczoną kablem, a także doskonałe efekty osiągane niewielkim nakładem sił. Doświadczenia użytkownika w zakresie korzystania ze wsparcia maszyn aku jest więc bardzo pozytywne.

Decydując się na zakup, pamiętajmy, by zwrócić uwagę na potrzeby i ograniczenia naszego ogrodu, warunki do przechowywania sprzętu i dostępność serwisu w najbliższej okolicy. Wyposażone w innowacyjny system synchronizacji baterii, praktyczne diody wskazujące poziom naładowania akumulatora i działające na zasadzie modułu (jeden akumulator wykorzystywany w całej rodzinie urządzeń z serii 500) sprzęty będą doskonałą pomocą w pracach ogrodowych. 

Źródło: stiga.pl


wróć