NOWOŚCI STIGA

Dlaczego warto korzystać z odśnieżarki?

Właściwy sprzęt ogrodniczy, niezależnie od pory roku, to gwarancja lekkiej, łatwej i przyjemnej pracy wokół domu bez względu na panujące warunki. W zimie zamiast tradycyjnej łopaty bez wątpienia przydatna staje się odśnieżarka do śniegu. Dlaczego to urządzenie jest tak pomocne w zimowych pracach? Poniżej znajdziesz garść informacji, które być może spowodują, że docenisz te urządzenia i pojawi się ono również w Twoim domu.

1. Odśnieżanie bez wysiłku

Lekką ręką pozbywasz się ciężkiego śniegu, od którego ugięłaby się łopata, a wraz z nią Twój kręgosłup. Nie męczysz się nawet w trakcie długotrwałej pracy, ponieważ odśnieżarka wykonuje za Ciebie najtrudniejszą jej część. Maszyna odciąża Twoje barki, ramiona i krzyż. Nie musisz zgarniać śniegu pchając łopatę, czy też odrzucać go na bok - w jednym ruchu zrobi to za Ciebie odśnieżarka.

Aby komfort pracy był jeszcze wyższy, wybrane modele odśnieżarek STIGA zostały wyposażone w ogrzewany uchwyt, który zapewnia dłoniom dodatkowe ciepło. Dzięki temu nie marzniesz podczas pracy.

Usuwanie dużych zasp wymaga siły, a największą zapewnia mocny silnik odśnieżarki spalinowej.

pulpit sterowniczy odśnieżarki
odśnieżarka spalinowa w trakcie pracy
wirnik odśnieżarki

2. Znacznie szybsze odśnieżanie

Przygotowanie odśnieżarki do pracy nie trwa dłużej niż wyjęcie łopaty z garażu, a sama maszyna nie wymaga skomplikowanych zabiegów związanych z jej uruchomieniem. Odśnieżarki spalinowe wyposażone są w rozrusznik elektryczny zapewniający błyskawiczny rozruch nawet w bardzo niskiej temperaturze. Odśnieżarki elektryczne wystarczy podłączyć do prądu, a odśnieżarki akumulatorowe – zasilić baterią litowo-jonową. I można zaczynać odśnieżanie!

Na wygodę, efektywność i czas pracy z odśnieżarką ma także wpływ jej wyposażenie. Poszczególne modele, oprócz rodzaju silnika i jego zasilania, różnią się między sobą kilkoma istotnymi parametrami:

 • szerokość wirnika
  Decyduje o tym, jaki pas śniegu jest odgarniany za jednym przejazdem maszyny. W modelach spalinowych może ona zgarniać do 76 cm śniegu, a w modelach elektrycznych i akumulatorowych do 51 cm.
 • deflektor
  Wyrzuca zagarnięty śnieg w wybranym przez Ciebie kierunku, na określoną odległość z dala od miejsc, gdzie utrudniałby on normalne i bezpieczne poruszanie się wokół domu.
 • miękkie płozy, wyprofilowane koła z głębokimi bieżnikami
  Nie zapadają się w głębokim śniegu. Jednocześnie zapewniają pewną jazdę po oblodzonej nawierzchni.
 • reflektory LED
  Umożliwiają pracę o poranku, zanim wstanie dzień i po południu, kiedy zapada już zmrok. Mocne światła dokładnie oświetlają każdy fragment przestrzeni, która wymaga regularnego odśnieżania.

Koła z wysokim bieżnikiem, światła LED, regulowany komin, aby odśnieżać szybko i bez wysiłku.

koło odśnieżarki
światła LED w odnieżarce spalinowej
regulowany komin odśnieżarki akumulatorowej

3. Odśnieżasz bez szkody dla nawierzchni

Jeśli nie odśnieżać, to co zrobić ze śniegiem? Można posypać go piaskiem, co jednak w żaden sposób nie ułatwi przemieszczania się w głębokim śniegu. Można też rozpuścić go przy pomocy soli. Odradzamy jednak tego rodzaju praktyki, ponieważ przynoszą więcej szkód niż pożytku.

Argumentów przeciwko stosowaniu soli jest wiele i zna je chyba każdy. Dla przypomnienia - sól stosowana w zbyt dużej ilości może uszkodzić nawierzchnię, na jakiej została rozsypana, a także zniszczyć nasze odzienie – buty, czy spodnie. Jest również niebezpieczna dla zwierząt domowych i szkodliwa dla roślin w Twoim ogrodzie. Nawet jeśli nie zostanie rozsypana bezpośrednio na nie, to przecież razem z wodą i błotem pośniegowym pozostanie w glebie.

Odśnieżarka usuwa śnieg mechanicznie, przy pomocy ślimakowego podajnika, który obraca się kilka centymetrów nad ziemią. Ruch obrotowy wirnika jest zaprojektowany w ten sposób, aby zagarniał śnieg, ale nie miał styczności z brukowanym podłożem. Dzięki temu nawierzchnia pozostaje czysta i bez jakichkolwiek uszkodzeń.

4. Odśnieżasz, chroniąc środowisko

Jeśli zależy Ci na ochronie nie tylko mienia, ale i środowiska, to Twoim naturalnym wyborem powinna być odśnieżarka elektryczna lub odśnieżarka akumulatorowa. To maszyny ciche i bezemisyjne, dlatego idealnie sprawdzają się tam, gdzie spokój i czyste powietrze mają szczególną wartość. Przede wszystkim na terenach gęsto zaludnionych.

Lekka odśnieżarka elektryczna działa po jej podłączeniu do zwykłego gniazda sieciowego 230V. Ze względu na obecność kabla zasilającego, przeznaczona jest do użytku przydomowego. Z kolei odśnieżarka akumulatorowa, zasilana wymiennym akumulatorem litowo-jonowym, pozwala na długotrwałą pracę bez ograniczeń.

Maszyna taka zasilana jest wymiennymi bateriami litowo-jonowymi (w zależności od modelu są to akumulatory o napięciu 48 V lub 80 V). Pojedyncza dostarcza energii wystarczającej do uprzątnięcia śniegu z małego podjazdu. Dwie baterie stosowane naprzemiennie odpowiednio wydłużają czas pracy odśnieżarki. Tym samym umożliwiają nieprzerwane odśnieżanie wokół posesji.

Im lepiej przygotujesz się na zimę, tym mniej kłopotów sprawi Ci śnieg wokół domu. Odśnieżarka rozwiązuje wszystkie. Sprawnie usuwa zaspy i wyręcza w ciężkiej pracy, nie pozwalając Ci przebywać na mrozie dłużej niż to absolutnie konieczne.


wróć