NOWOŚCI STIGA

Mulczowanie dla początkujących

Co mamy na myśli, gdy mówimy o "mulczowaniu"? Jak mogę się upewnić, że jest to dobre rozwiązanie dla mojego trawnika?
W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek pozwalających zrozumieć na czym polega mulczowanie oraz podjąć odpowiednią decyzję w kwestii wyboru kosiarki i metody koszenia!

Koszenie trawnika kosiarką mulczującą Stiga

Mulczowanie to technika polegająca na koszeniu trawnika bez zbierania ściętych źdźbeł. Z technicznego punktu widzenia, w czasie koszenia kosiarka jednocześnie kroi ściętą trawę (rozdrabniając ścięte źdźbła na niewielkie kawałki) i ponownie rozrzuca ją na trawnik.

Prawidłowe mulczowanie zwykle pozostaje niewidoczne, a jedyne co zauważysz to Twój zdrowy i lśniący trawnik!

MULCZOWANIE - JAK TO DZIAŁA?

Mielenie trawy jest możliwe dzięki specjalnemu kształtowi korpusu kosiarki (części, która osłania nóż tnący znajdujący się w ruchu obrotowym). Nóż poruszający się w tej przestrzeni tworzy strefę obniżonego ciśnienia powietrza, co powoduje unoszenie trawy. Ścięte źdźbła wielokrotnie wchodzą w kontakt z wirującym nożem, który za każdym razem przecina je na mniejsze kawałki, aż do całkowitego rozdrobnienia. Niektóre kosiarki są wyposażone w specjalne noże z kilkoma ostrzami.

schemat działania kosiarki mulczującej

UDANE MULCZOWANIE

W przypadku koszenia trawy z wykorzystaniem mulczowania, bardzo ważnym jest aby koszenie wykonywać gdy trawnik jest suchy, gdyż wilgoć skleja źdźbła trawy i uniemożliwia ich mielenie. Aby w pełni wykorzystać zalety tej techniki koszenia, należy również kosić stosunkowo często, nawet raz w tygodniu, dobierając częstotliwość koszenia do prędkości wzrostu trawy. Pamiętać też trzeba o regularnym czyszczeniu kosiarki i usuwaniu pozostałości trawy, a także naostrzeniu noża kiedy się stępi. Czyności te pozwolą utrzymać wysoką wydajność mulczowania. I jeszcze na koniec - unikaj koszenia wysokiej trawy, której kosiarka mulczująca ie będzie w stanie rozdrobnić na małe kawałki.

ZALETY MULCZOWANIA

Jest ich wiele. Najbardziej oczywistą zaletą jest fakt, że nie musisz już zbierać ściętej trawy. Korzystając z mulczowania, oszczędzisz Twój cenny czas. Wycieczki do kompostownika odejdą w zapomnienie. Dodatkowo ta technika koszenia jest uznawana za ekologiczną. Przede wszystkim, zapewnia ona Twojemu trawnikowi natralny nawóz w postaci źdźbeł trawy rozkładających się na ziemi, wracających w ten sposób tam, skąd pochodzą. Trawnik rozwija się w obiegu zamkniętym, bez potrzeby dodatkowego nawożenia. Mulczowanie zapewnia również naturalną barierę ochronną przed wysuszeniem, ponieważ zmielona i rozrzucona trawa działa jak ściółka osłaniająca trawę.

SPRZĘT

W ofercie produktów Stiga znajdziesz wiele maszyn umożliwiających korzystanie z techniki mulczowania. Wśród nich dostępne są kosiarki spalinowe, elektryczne i akumulatorowe, a także znacznie większe traktorki ogrodowe. W przypadku kosiarek, w ofercie dostępne są urządzenia od początku do końca zaprojektowane z myślą o mulczowaniu. Do tej grupy maszyn należą kosiarki Multiclip. W innych kosiarkach z trybu mulczowania skorzystać można poprzez zainstalowanie specjalnie przygotowanej zaślepki w miejsce komina wyrzutu skoszonej trawy. W ten sposób mulczowanie możliwe jest z użyciem np. kosiarek 3 w 1 oraz kosiarek 4 w 1.


wróć