NOWOŚCI STIGA

Zakładanie trawnika: trawnik z siewu, krok po kroku

wysiew trawy do gruntu

Trawnik z siewu to najczęściej stosowany sposób na zazielenienie ogrodu. Co należy zrobić, aby prawidłowo zasiać trawę wokół domu i cieszyć się doskonałym, zielonym dywanem?

Przy zakładaniu trawnika, aby końcowy efekt dorównał oczekiwaniom, a soczyście zielona trawa, odporna na warunki atmosferyczne i patogeny chorobotwórcze, zdobiła przydomowy krajobraz przez wiele lat, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które omawiamy poniżej.

Jaka pora roku jest najlepsza na założenie trawnika?

Przyjmuje się, że najlepszymi okresami na założenie trawnika jest późna wiosna i wczesna jesień. Pierwszy dogodny termin siewu nasion trawy przypada na przełom kwietnia i maja, drugi – sierpnia i września. W tych okresach wilgotność podłoża oraz temperatura powietrza utrzymują się na umiarkowanym poziomie (od 10 do 20 °C), a ryzyko wystąpienia suszy, czy przymrozków zagrażających zdrowemu wzrostowi kiełkujących nasion jest niewielkie.

Dobór odpowiedniej mieszanki trawy na trawnik

Zanim jeszcze zajmiesz się przygotowaniem podłoża i samym wysiewem trawy, zastanów się, w jaki sposób trawnik będzie użytkowany. Od tego w prostej linii zależy wybór odpowiedniej mieszanki trawy:

  • trawy ozdobne (dywanowe, gazonowe): stanowią idealne tło dla rabat kwiatowych. Charakteryzuje je miękka darń wymagająca regularnej pielęgnacji: częstego koszenia i podlewania. Trawnik bazujący na takiej mieszance bardzo źle znosi deptanie, zatem wart jest zastosowania jedynie na powierzchniach, które praktycznie wyłączone są z użytku.
  • trawy uniwersalne: to doskonały wybór na przydomowy trawnik. Darń jest łatwa w pielęgnacji, a do tego odporna na intensywne użytkowanie.
  • trawy sportowe: łączą piękno traw ozdobnych z trwałością charakteryzującą mieszanki uniwersalne. Niestety są od nich droższe, lecz jeśli przewidujesz intensywne użytkowanie trawnika, być może warto rozważyć tą opcję.

Trawnik zakładany jest tylko z jednego rodzaju mieszanki. Kiedy wybierzesz najlepszą Twoim zdaniem mieszankę nasion trawy, zapisz jej nazwę lub zachowaj opakowanie. Może to okazać się pomocne w przyszłości, gdy być może będziesz potrzebował jej do ewentualnego dosiewania trawy na już istniejącej murawie.

Do zazielenienia ogrodu o powierzchni 100 m² potrzebujesz ok. 3 kg nasion, ale istnieje ryzyko, że część z nich po wysianiu wyjedzą ptaki. Z tego względu kup ok. 10% więcej nasion. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wystarczy ich do wysiania całego ogrodu, nawet jeśli konieczne okaże się uzupełnianie nasion w miejscach, gdzie żerowały ptaki.

Jak założyć trawnik z siewu?

Krok 1: wybierz odpowiednie miejsce

Trawa rośnie najlepiej w miejscach nasłonecznionych, choć do prawidłowego ukorzenienia się i wzrostu potrzebuje także wody. Codzienne nawadnianie trawnika przy pomocy węża ogrodowego może okazać się kłopotliwe, szczególnie na dużym terenie, przy szybko wysychającej glebie. Z tego względu przy zakładaniu trawnika warto rozważyć również montaż instalacji nawadniającej ogród. Popularne zraszacze o wybranej godzinie dostarczą darni odpowiednią ilość wody. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie hydrożelu. To tzw. doglebowy absorbent wody, czyli substancja magazynująca cząsteczki wody, która utrzymuje wilgoć w warstwie korzeniowej i zapobiega usychaniu trawy.

W cieniu trawa wzrasta znacznie gorzej, a na dodatek nierzadko okazuje się kłopotliwa w utrzymaniu — wymaga intensywnej pielęgnacji ze względu na dużą wrażliwość na zmiany pogodowe oraz podatność na choroby. Jeśli zależy Ci na tym, by zazielenić miejsca zacienione, np. pod krzewami, drzewami ozdobnymi, zastanów się, czy zakładanie trawnika w tym miejscu to na pewno dobry pomysł? Lepsze jest wykorzystanie roślin okrywowych, które preferują stanowiska cieniste. W krótkim czasie zadarniają wybraną powierzchnię, tworząc nie tylko kolejny przyjemny dla oka element dekoracyjny ogrodu, ale także żywą ściółkę chroniącą glebę przed wysychaniem i hamującą rozwój chwastów.

Krok 2: przygotuj podłoże

Trawa, niezależnie od jej gatunku i rodzaju, wymaga podłoża lekko kwaśnego — pH 5,6 — 6,5. Podłoża ubogie, tj. bardzo kwaśne (pH poniżej 4,5) i kwaśne (pH od 4,6 do 5,5) wymagają zastosowania dodatkowej dawki wapnia w postaci np. nawozu wapniowo-węglanowego takiego jak dolomit lub kreda nawozowa. Wapno zwiększa odporność na grzyby pleśniowe, a także zapobiega tworzeniu się z minerałów związków chemicznych nierozpuszczalnych w wodzie. Z kolei gleba obojętna (pH od 6,6 do 7,2) oraz zasadowa (pH powyżej 7,3) – wymagają zakwaszenia. Pomocny w tym wypadku może być siarczanu amonu, który uzupełnia niedobory azotu i siarki występujące w pierwszej fazie wzrostu roślin.

Odczyn gruntu przygotowywanego pod trawnik możesz sprawdzić samodzielnie, za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych zestawów do badania współczynnika pH gleby. Dostępne są zarówno proste i tanie testy wykorzystujące zjawisko zabarwienia płynu bądź paska lakmusowego w zależności od kwasowości, jak i droższe kwasomierze elektroniczne, w których wynik pokazywany jest cyfrowo na wyświetlaczu. Możesz również skorzystać ze specjalistycznych badań laboratoryjnych, przeprowadzanych w Okręgowych Stacjach Chemiczno-Rolniczych, dzięki którym poznasz szczegółowe dane o zawartości składników odżywczych w glebie. Najważniejsze, aby poznać odczyn podłoża Twojego trawnika, a jaką metodą tego dokonasz - zależy wyłącznie od Ciebie.

Sposób przygotowania gruntu pod trawnik zależy również od warstwy próchniczej:

  • podłoże z warstwą próchniczą
    W sytuacji, kiedy chcesz założyć trawnik na miejscu warzywnika, wszystko, co powinieneś zrobić to przekopać ziemię, a następnie odchwaścić ją oraz dokładnie oczyścić z ewentualnych kamyków;
  • podłoże pozbawione warstwy próchniczej
    Ziemia wokół nowo wybudowanego domu tzw. martwica, pozbawiona jest substancji organicznych. Chcąc ją użyźnić, rozsyp równomiernie na całej jej powierzchni torf ogrodniczy lub kompost. Podłoże ciężkie możesz uzupełnić piaskiem, który zwiększy jego przepuszczalność. Natomiast lekkie – ziemia ogrodową lub pochodzącą z pola ornego. Dzięki niej czynniki niezbędne trawie do rozwoju zostaną zmagazynowane w warstwie korzeniowej darni.
glebogryzarka akumulatorowa Stiga SRC 48 AR

Wszystkie składniki odżywcze wraz z nawozami należy wymieszać z ziemią na głębokość od 5 do 10 cm. Tę pracę możesz wykonać przy pomocy glebogryzarki. Maszyna wyposażona w solidne ostrza i funkcję zmiany biegów (w przód i do tyłu) umożliwia sprawne i bardzo szybkie spulchnienie terenu pod trawnik równomiernie, na całej powierzchni. Większość glebogryzarek w ofercie Stiga to urządzenia wyposażone w silnik spalinowy, ale od niedawna dostępny jest też maszyna z silnikiem elektrycznym zasilana akumulatorowo (glebogryzarka Stiga SRC 48 AE przedstawiona jest na zdjęciu obok).

Po takim przygotowaniu podłoża trawa w ogrodzie oraz wokół domu rośnie w jednakowym tempie. Użyźnioną ziemię starannie wyrównaj.

Krok 3: wysiej trawę

Gęsta trawa to zasługa odpowiedniego wysiewu nasion trawy, tj. 1 kg na ok. 40 m² ogrodu. Zbyt mała obsada trawy na m² zahamuje zazielenianie się trawnika. Zbyt duża spowoduje, że część roślin ozdobnych, przede wszystkim kwiatów, nie będzie w stanie prawidłowo kwitnąć.

Najlepszą porą na wysiew nasion trawy na trawnik jest dzień bezwietrzny, ale pochmurny. W pierwszej kolejności dokładnie wymieszaj nasiona. Następnie siej krzyżowo — połowę idąc wzdłuż ogrodu, połowę w poprzek. Na koniec wymieszaj nasiona z wierzchnią warstwą gleby lub przykryj 2-centymetrową warstwą kompostu.

Jak szybko rośnie trawnik z siewu?

Nasiona traw kiełkują po ok. 2 tygodniach od wysiewu, pod warunkiem, że ogród jest w tym czasie intensywnie nawadniany. Po wykiełkowaniu świeżej trawy nie użytkuj jej – nie chodź po niej, nie rozstawiaj na niej mebli ogrodowych i innych elementów małej architektury – co najmniej do pierwszego koszenia. Na bujny trawnik należy poczekać nieco dłużej – co najmniej kilka miesięcy.

Siew nasion to powszechnie znana metoda zakładania trawnika. Przeprowadzony prawidłowo, pozwala spełnić marzenia o idealnej murawie wokół domu, pięknie zdobiącej przydomowy krajobraz bez względu na aurę.


wróć