NOWOŚCI STIGA

Nowy traktor ogrodowy Stiga Estate 3398 HW

Nowym traktorem ogrodowym Stiga z centralnym agregatem koszącym, wprowadzonym do oferty w 2019 roku jest Estate 3398 HW. Traktor ten otrzymał pokrywę silnika i przedni grill zgodne z nową stylistyką przygotowaną na rok 2019. Choć nie należy do grupy najwyższych modeli w całym zakresie oferty, to oferuje naprawdę interesujące rozwiązania. Traktor polecany jest do pracy na powierzchniach do 4500m².

Traktor ogrodowy Stiga Estate 3398 HW w trakcie pracy

Mocny silnik

Dla uzyskania najlepszych rezultatów koszenia i zbierania skoszonej trawy, pojazd ten wyposażono w dwucylindrowy silnik benzynowy Briggs Stratton Intek 7200 V-Twin o pojemności skokowej 656 cm³. Silnik ten rozwija moc 11,45 kW przy prędkości obrotowej 2800 rpm (silnikami o podobnej mocy mogą się pochwalić traktory Estate 7122 HWS, Estate Pro 9102 XWS, a więc modele z wyższej półki). Napędzający traktor silnik to dobrze wyważona konstrukcja górnozaworowa (OHV) z cylindrem V-TWIN. Smarowanie silnika realizowane jest przez układ olejowy (o pojemności 1,9 litra) z filtrem oleju, w sposób podobny jak w samochodzie. Olej przez cały czas pracy dostarczany jest pod ciśnieniem do najważniejszych podzespołów silnika, aby zapewnić ich maksymalne smarowanie i długą żywotność. O jakość powietrza dostarczanego do komór spalania dba z kolei filtr powietrza z wkładem filtrującym i piankowym filtrem wstępnym (wkład podwójny).
W traktorze zastosowano zbiornik paliwa o pojemności 6 litrów.

Nowy projekt pokrywy silnika

pokrywa silnika traktora ogrodowego Stiga Estate 3398 HW

Nowa pokrywa silnika została zaprojektowana z myślą o zmaksymalizowaniu osiągów i wydłużeniu czasu pracy silników, poprzez zoptymalizowanie przepływu powietrza. Dodatkowo zastosowano przednie światła LED nadające traktorowi elegancki wygląd i umożliwiające pracę nawet po zmroku. Uwagę zwraca duży grill w stylistyce znanej z innych nowych traktorów ogrodowych, zapewniający łatwy dostęp powietrza chłodzącego silnik do wnętrza komory silnikowej.

Przekładnia hydrostatyczna obsługiwana pedałem

Zastosowanie przekładni hydrostatycznej zamiast standardowej "skrzyni biegów", to oczywista wygoda w postaci braku konieczności zmiany biegów. Załączanie napędu odbywa się za pomocą pedału, dzięki czemu Twoje dłonie przez cały czas pozostaną w komfortowej pozycji na kierownicy. Przekładnia przekazuje napęd na tyle koła traktorka.

Koszenie, zbieranie i wyrzut lub mulczowanie

zbliżenie na agregat koszący traktora ogrodowego Stiga Estate 3398 HW

Estate 3398 HW wyposażony został w agregat tnący o szerokości roboczej 98 cm z dwoma nożami załączanymi sprzęgłem elektromagnetycznym. Centralny, prosty komin wyrzutowy w traktorach Estate pozwala przetransportować skoszoną trawę z agregatu tnącego do dużego kosza o pojemności 240 litrów, znajdującego się z tyłu traktorka. Opróżnianie kosza odbywa się ręcznie, ale można go również zdemontować i skorzystać z wyrzutu tylnego skoszonej trawy. Po zdjęciu kosza i zainstalowaniu specjalnego adaptera, możliwe jest również korzystanie z mulczowania.
Wysokość koszenia można regulować za pomocy dżwigni znajdującej się po lewej stronie fotela operatora w zakresie 25 - 80 mm, wybierając jedną z jej 7 dostępnych pozycji. Agregat jest również wyposażony w dwa kółka zabezpieczające przed skalpowaniem trawnika.
Po lewej stronie kierownicy umiejscowiony został przycisk, pozwalający na koszenie również w trakcie cofania.

Intuicyjny panel

pulpit sterowniczy i kierownica traktora ogrodowego Stiga Estate 3398 HW

Panel sterowania w Estate 3398 HW jest niezwykle przejrzysty. Po lewej stronie kierownicy swoje miejsce znalazła dźwignia ssania i regulacji obrotów silnika oraz przycisk załączania koszenia w trakcie cofania. Po prawej stronie dostępna jest stacyjka uruchamiająca również światła przednie oraz grzybkowy wyłącznik napędu noży agregatu tnącego. I to w zasadzie wszystkie elementy sterownicze, nie licząc dźwigni wysokości koszenia umieszczonej po lewej stronie fotela operatora oraz pedału przekładni hydrostatycznej przy jego prawej nodze.

Prosto i przejrzyście.

Praca w komforcie

W traktorze zastosowano komfortowy fotel Stiga Classic. Jego odległość od kierownicy można zmienić poprzez poluzowanie czterech śrub i przesunięcie go w zakresie udostępnianym przez otwory mocujące w kształcie fasolek. Ergonomiczna kierownica wykonana jest z miękkich materiałów co zapewnia wysoką pewność jej chwytu, a jednocześnie amortyzuje drgania. Wibracje absorbują również panele ABS zastosowane na podnóżkach.
Obok fotela znalazło się również miejsce na schowek oraz specjalnie przygotowane miejsce na kubek - teraz możesz ugasić pragnienie w trakcie pracy, bez konieczności jej przerywania.
Istnieje jednak jeszcze jeden wyłącznik, którego nie widać. Jest nim fotel z wyłącznikiem bezpieczeństwa, który powoduje zatrzymanie silnika, jeśli operator zejdzie z fotela.
Do elementów zapewniających komfort pracy zaliczyć również należy wbudowany w agregacie tnącym króciec dla węża ogrodowego. Pozwala on po zakończeniu koszenia łatwo oczyścić noże i wnętrze ich osłony - wystarczy podłączyć wąż i uruchomić na chwilę noże.

Co w pakiecie?

Wraz z traktorem wyposażonym w agregat tnący dostarczany jest akumulator 12V 18Ah oraz jego ładowarka. Dodatkowo pakiet standardowy zawiera także przedni zderzak i zaczep tylny oraz zestaw mulczujący.
Posiadając w traktorze zainstalowany zaczep tylny, skorzystać można z akcesoriów opcjonalnych, takich jak np. przyczepka, czy walec do trawy. 


wróć